חשיבות מיגון אש בבית פרטי

מעטים יודעים זאת, אך בכל בניין צריך להמצא ציוד לכיבוי אש כגון מטפים או ברזי כיבוי. למעשה, לפי תקנון שירותי הכבאות, כל בית המשמש למגורי אדם שהוא לפחות בן ארבע קומות או בית שקירותיו, תקרותיו או חלק אחר ממנו עשוי עץ או מאלמנטים אחרים שאינם עמידים לאש חייבים על פי חוק להחזיק ציוד למיגון מפני אש הכוללים התרעה מפני אש וכיבוי אש. כיום ישנם אמצעים רבים אשר ניתן להחזיק בבית כדי לכבות שריפה שפרצה בבית הפרטי שלכם כשהיא עוד בחיתוליה.

 

1. גלאי עשן: מומלץ להתקין מספר גלאי עשן או מערכות פינוי עשן בחדרי הבית השונים ובעיקר במקומות בעלי סכנה מוגברת להתפרצות שריפה. כיום קיימות בשוק מערכות גילוי אש ועשן שונות אשר ניתן להתאים אותן לחלל שבו הן מותקנות, השימוש בהן והתקציב. כמו כן, ישנן מערכות גילוי אש אשר לא רק מתריעות מפני שריפה אלא יוצרות קשר באופן אוטומטי לצוותי כיבוי אש עם זיהוי העשן במקום במידת הצורך.

 

2. מטף כיבוי אש: מטף כיבוי האש מאפשר השתלטות מיידית על שריפה בשלבים המוקדמים שלה ועוזר במניעת ההתפשטות של האש לחללים נוספים בבית או הבניין. מומלץ לרכוש מטפי פחמן דו חמצני או מטפי הלון, שהם המתאימים ביותר לתפעול בסביבה ביתית. במידה ואתם מחזיקים בבית או בבניין מטף כיבוי יש לשמור על תקינותו, על מנת שהוא יעבוד כמו שצריך ברגע האמת בו פורצת שריפה. במידה ונעשה שימוש במטף חשוב להחליפו באחר ובכל מקרה לבדוק אותו מידי שנה על ידי איש מקצוע כדי לוודא שהוא אינו דולף. מטף הינו משמעותי במיוחד במידה ויש לכם גינה שאתם מדליקים בה מנגל או מערכות חשמליות שיכולות לגרום לשריפה.

 

3. מערכות ספרינקלרים: במידה והבניין שבו אתם גרים הוא בניין בעל 15 קומות ואילך, ישנה חובה לצייד אותו במערכת ספרינקלרים. מערכות אלו מתוכננות כך שברגע שהטמפרטורה בחלל עולה בצורה קיצונית מעל לטווח שהוגדר לה היא מיד מתחילה לפעול. מערכות מסוג כזה יעילות במיוחד בכיבוי שריפות גדולות שיכולות לצאת מכלל שליטה עד שצוות הכיבוי וההצלה מגיעים למקום.

 

4. בדיקת ארונות חשמל: בנוסף לעזרים לגילוי וכיבוי אש מומלץ להזמין אחת לשנה חשמלאי מוסמך אשר יבדוק את ארון החשמל הממוקם בכניסה לבית וארון החשמל הכללי של הבניין. פריצות רבות פורצות כתוצאה מקצרים בארונות החשמל ובדיקה שכזו עשויה למזער את הסיכויים לכך.

 

לסיכום, בבתים פרטיים מומלץ להתקין עזרים לגילוי אש שיתריעו מפני פריצת דליקה באמצעות התרעה ויזואלית או קולית. בנוסף, מומלץ לאבזר את הבניין או הבית בציוד ועזרים לכיבוי אש שיעזרו להשתלט על השריפה או למנוע התרחבותה למרחבים נוספים וגדולים יותר. ככל שהבניין גדול יותר, כך מומלץ שיהיו עזרים רבים יותר לכיבוי האש.

אהבתם?